Osiny 02. 08. 2017

foto © veterina-ch.cz
foto © veterina-ch.cz

Na tlapičky našich pejsků neustále číhá spousta nástrah. V zimě je to například posypová sůl a ostré kamínky na chodnících, v létě zase rozpálený beton, měkký asfalt či bodavý hmyz. Celoročně je může potrápit zatržený drápek nebo pořezaný polštářek od skla.

Tato nebezpečí dnes už má každý majitel v povědomí a proto je samozřejmostí omývaní tlapek po vycházce a následné ošetření širokým sortimentem různých vazelín a ochranných prostředků na tlapky.

Mnoho lidí však stále opomíjí osiny, jako možný zdroj problému pro naše zvířata. Určitě je každému známa věta „Příjemný, jako osina v ….“. Osina je vlastně štětinové zakončení plevy, která slouží jako ochrana travního květu. Podle druhu trávy může být osina různě dlouhá a uspořádaná. S osinou se pes potká na travnaté ploše v parku, na louce nebo na chodníku, kde jsou suchá travní semena. Díky svému tvaru velmi dobře proniká přes kůži, která ji většinou následně uzavře.

Po vstupu do kůže se usídluje v podkoží, které mechanicky dráždí a zároveň infikuje a způsobuje bolestivý zánět. Na venek se to projevuje kulháním zvířete, tendencemi k vylizování postiženého místa, v těžkých případech infekce se může objevit zvýšená teplota. Postižené místo je oteklé, zarudlé a bolestivé na dotek. S postupem času se vytvoří hnisavé ložisko a hnis se následně vyvalí otvorem ven. Psovi se většinou výrazně uleví a majitel si myslí, že je vyřešeno. Opak je však pravdou. Osina má totiž výbornou schopnost cestovat v podkoží. Takže když vnikne do těla přes spodinu tlapky, kde se následně objeví hnisavé ložisko, osina putuje dál např., k záprstní kůstce. Spodina tlapky se vyhojí, ale dojde k vytvoření nového ložiska v aktuálním místě osiny.

Terapie vcestovaných osin nebývá jednoduchá a často je to zdlouhavý proces patřící do rukou veterinárního lékaře. Mnohdy je nutné přistoupit k chirurgickému ošetření postiženého místa.

Prevencí by bylo vyhýbat se psím parkům a travnatým plochám. To je avšak nelogické řešení. Rozumnější volbou je pravidelná prohlídka po procházce. Osina totiž bývá nějakou dobu zabodnutá v kůži a až následně vcestuje do podkoží. Tudíž při včasném záchytu se dá vytáhnout (zejména jestli pejsek při procházce zakvikl, nebo znenadání zakulhal). Taktéž nesmíme zapomínat, že osiny nejsou problémem jenom na tlapkách, ale můžou způsobit problémy i v jiných částech těla. Z praxe máme zachyceny případy osin vytažených z vnějšího zvukovodu, ze slabin, spojivkového vaku, předkožky psů, ba dokonce z plic po skotačení psa v poli.

Zpracovala MVDr. Martina Roučková