Kastrace králíka 06. 06. 2018

Králík se objevuje stále častěji jako domácí zvířátko především pro jeho relativní nenáročnost o péči, dlouhověkost (vzhledem k jiným drobným savcům) a v neposlední řade pro jeho roztomilý vzhled. Bohužel, po dosažení pohlavní dospělosti nejsou králíci ideálními společníky.

Proč kastrovat?

Samci jsou teritoriální, agresivní a své okolí si značkují silně páchnoucí močí.
Samice jsou hlavně v období říje náladové, agresivní, koušou a drápou, bývají nečistotné. Také se u nich objevuje teritoriální chování. Z uvedeného vyplývá, že není možné chovat spolu dva jedince téhož pohlaví. Po kastraci toto chování vymizí a zvířata se stávají přítulnější a mazlivější. Je možné chovat spolu 2 a více kastrovaných jedinců stejného pohlaví.
Dva jedinci opačného pohlaví se spolu snesou, ale nekastrovaná králice může mít ročně až 4 vrhy a v každém vrhu 4 - 8 mláďat. Toto by způsobilo silnou populační explozi. Kastrací tedy zamezíme problému s nežádoucími mláďaty, vysilováním králice březostí, porodem a následnou péčí o mláďata.
V neposlední řade je tu zdravotní hledisko. Ze studií vyplývá, že až 75% nekastrovaných králic ve věku 3 - 6 let trpí na nádory dělohy (adenokarcinom). Kastrací u nechovných jedinců zamezíme rozvoji této nemoci.
Samozřejmě, každý zákrok s sebou nese určitá rizika, která se zvyšují úměrně s věkem králíka/králice. Dalším rizikem může být vysoká obezita nebo souběžně probíhající onemocnění.

U mladých a zdravých zvířat však klady kastrace převyšují rizika.

Kdy kastrovat?

U samců je možné začít s kastrací až po sestoupení varlat do šourku. U králíků malých plemen to je zhruba ve věku 12 týdnů, u velkých plemen je to kolem 16 týdnů věku (je vhodnější počkat do věku 5-ti měsíců). Kastrací se odbourá samčí značkování močí, teritorialita a agresivita. Stávají se z nich milý společníci, je možno je chovat společně se samicemi nebo dalším kastrovaným samcem.

Kastraci samic provádíme po dosažení pohlavní dospělosti. Je to zhruba ve věku 4-6 měsíců věku. Nedoporučuje se kastrovat mladší samice kvůli velikosti orgánů.

Jak probíhá kastrace?

Na zákrok samotný není nutná speciální příprava. Doporučuje se týden před plánovaným zákrokem neměnit výživu a stravovací návyky. U obézních zvířat se doporučuje snížit váhu. Králík by měl být v dobré zdravotní kondici. Jestli ho tedy trápí nějaké jiné onemocnění (např. rýma, zažívací obtíže, onemocnění zubů), je důležité tato onemocnění vyléčit. Operací by se mohl průběh nemoci a následné zotavování zhoršit.
Králíci na rozdíl od psů a koček nezvrací, není proto nutná hladovka před zákrokem. Hladovka je dokonce nebezpečná a proto se doporučuje nechat králíkovi krmivo v přepravce na cestě k veterináři.

Chirurgický zákrok jako takový i s přípravou pacienta k operaci trvá přibližně 35 min – 1 hod (v závislosti na pohlaví). Na našem pracovišti využíváme k anestezii sice dražší, ale zato bezpečnější inhalační anestezii.
U samců je zákrok jednodušší, obě varlata se vyjmou pomocí jednoho řezu. U samiček je tento zákrok o něco složitější. Je třeba vyjmout celou dělohu, vaječníky a vejcovody. Většina pacientů se probouzí zhruba po půl hodině po zákroku a většinou za další hodinu si je může majitel odvést domů. Pooperační ranky si většinou nevšímají, a tudíž není třeba límec anebo ochranný obleček. Pacient dostane po operaci léky tlumící bolest a antibiotika a za 10 - 14 dní přichází v doprovodu majitele na vytažení stehů.

Po zákroku by měl začít pacient přijímat potravu ještě ten den.

Jestli králík / králička ani druhý den nezačne přijímat potravu, je nutné bezodkladně navštívit veterináře. Obdobně sledujeme ranku po operaci a veterináře kontaktujeme při obtížích s hojením ranky (hnisání, vykousání stehů), dále je-li králík slabý, apatický, má průjem.

Kastrovaného samečka můžeme umístit k samičce až po uplynutí doby minimálně 3 týdny po zákroku. Sameček totiž může být chvíli po kastraci plodný a zároveň zamezíme případnému nežádoucímu zájmu samičky o kastrační ránu v procesu hojení.

Autor: MVDr. Martina Roučková