Zlomená stehenní kost kočky 06. 02. 2017

Kočka, asi 5 měsíční kotě, k nám byla referována z jiného pracoviště. Kočka utrpěla úraz, majiteli se ji podařilo přivřít do dveří a tím ji zlomil stehenní kost.

Když kočku přivezl, tak pravou pánevní končetinu jen nosila ve vzduchu, vůbec ji nezatěžovala a nožka byla oteklá. Provedli jsme rentgen, abychom zjistili, kde se zlomenina přesně nachází a abychom mohli zvolit nejlepší způsob léčby. Zlomenina byla jednoduchá, šikmá a přibližně v polovině délky kosti. S majitelem jsme se dohodli na chirurgickém řešení fraktury.

Protože se zlomenina nacházela zhruba v polovině kosti a pacientem je mladá, velmi aktivní kočka, rozhodli jsme se pro vložení hřebu do dřeňové dutiny kosti. Tento způsob fixace totiž umožňuje velmi rychlé zatěžování končetiny a nevyžaduje prakticky žádnou „údržbu“ od majitelů, jako např. externí skeletní fixátor, kdy je potřeba pravidelně ošetřovat a dezinfikovat ranky. Jedná se také o nejlevnější řešení, které preferoval majitel. Do zlomené kosti jsme tedy vložili hřeb, který nahrazoval opěrnou funkci kosti po dobu než kost opět srostla. Během operace jsme stav a polohu fragmentů kosti kontrolovali jak vizuálně tak pohmatem. Následně jsme ránu standardně uzavřeli. Po dokončení zákroku jsme výsledek ještě jednou zkontrolovali pomocí RTG. Druhý den, zhruba 12 hodin po operaci, se Micka o zraněnou nožičku již začala opírat. Za dva týdny jsme vytáhli stehy a po srůstu kosti jsme vyndali i hřeb.