Zánět dělohy 06. 02. 2017

Fenka Briarda Betty, 11 let, byla přivezena na kliniku v sobotu dopoledne. Majitel uvedl, že dva dny nežere, měla průjem a zvracela. Posledních asi 14 dní postupně méně jedla, více pila a ztrácela na váze.

Klinické vyšetření: váha 29kg, pacientka apatická, horší výživný stav. Mírný výtok z pochvy červenohnědé barvy. Ultrazvukovým vyšetřením zjištěna výrazná náplň v děloze.

Diagnóza: pyometra (zánět dělohy) 

Léčba: byl doporučen chirurgický zákrok, majitel souhlasil. Před operací byla pacientka stabilizována infuzní terapií a následně byl proveden chirurgický zákrok. Byla odstraněna výrazně naplněná děloha a vaječníky, operační rána byla uzavřena obvyklým způsobem. Vyoperovaná děloha vážila neuvěřitelných 4,25kg.

Betty byla po operaci na klinice hospitalizována a byly jí podávány intravenózně infuze, abychom minimalizovali případné komplikace. Druhý den již začala přijímat potravu a odpoledne byla propuštěna do domácího ošetřování.

Po týdnu po operaci byla Betty již v pořádku.

Komentář: zánět dělohy je častým omemocněním starších fen. Toto omemocnění může být pro zvíře smrtelné, pokud není včas řešeno. Nejúčinnější metodou léčby je včasný chirurgický zákrok, který většinou pacientce  zachrání život. U Betty to platí dvojnásob, protože velmi brzy mohlo dojít k prasknutí dělohy a smrti zvířete.