Kastrace kočky 06. 02. 2017

Kastrace kočky je určitě nejúčinnější prevencí nechtěných gravidit u koček chovaných venkovním nebo polovenkovním způsobem. Je vhodná i pro kočky chované pouze v bytě, kde může být majitel obtěžován neustále se opakujícími říjemi. Nejvhodnější doba je mezi 6.-7. měsícem věku, kdy má kočka většinou první říji (mrouskání). Pokud je kočka již starší, tak kdykoliv. Operaci je možné provést i u starší kočky, která již měla několikrát koťata.

Kastraci samic odborně nazýváme ovariektomie, pokud se jedná o chirurgické odstranění pouze vaječníků z dutiny břišní, nebo ovariohysterektomie, když se zároveň s vaječníky odstraňuje i děloha. V případě koček nemá ani jedna z metod zvláštní výhody či nevýhody. Pokud jsou v průběhu zákroku zjištěny na děloze jakékoliv patologické změny, přistupuji vždy k jejímu odstranění.

Zákrok provádíme v celkové intramuskulární anestezii. Operační přístup do dutiny břišní je na boku břicha zvířete, velikost opereční rány 1,5-2cm. Pokud provádíme pouze ovariektomii, vybavíme postupně oba vaječníky, které podvážeme na obou stranách kvalitním syntetickým vstřebatelným materiálem  a odstraníme je. Následuje rutinní uzávěra operační rány. Kočka dostane dlouhodobě působící antibiotikum a injekci proti bolesti. Potom je umístěna do pooperačního hospitalizačního boxu, kde se v klidu probouzí z anestezie. Majitel si tak odnáší již probuzeného pacienta. Po operaci je dobré kočku, pokud je venkovní, nechat 1-2 dny doma. Jinak není nutná žádná zvláštní péče.  Další kontrola je za 10-12 dní, kdy se vytahují kožní stehy.

Kočky kastrované na naší klinice jsou již druhý den v pohodě, žerou a chovají se normálně jako před operací. Operace se nemusíte nijak obávat. Kastrace kočky je určitě lepší řešení, než mít problémy s odbytem koťat.

Kastrované kočky nejsou nijak náchylnější k nemocem, než kočky nekastrované. Jediným problémem může být obezita. Problém jde však řešit úpravou jídelníčku kočky. U nás si můžete koupit granule speciálně vyvinuté pro kastrované kočky.