Močové kamínky 11. 09. 2017

Baruška je 12 let stará kříženka pudla. Na naše pracoviště byla přivedena s častým nutkáním na močení, čúraním po kapkách a viditelnou bolestivostí. Tento stav přetrvával po dobu nejméně 2 měsíců a postupně se zhoršoval.

Při klinickém vyšetření byl palpačně zjištěn nález na močovém měchýři, který se nám při vyšetření pomocí ultrazvuku jevil velmi nespecificky. Proto sme zvolili ještě metodu rentgenového vyšetření, po které byla diagnóza jistá na 100%. Fenečku totiž takto zlobili "pěkně" formované močové kameny (urolity). Vzhledem k jejímu věku a vážnosti stavu jsme po předoperačním vyšetření, které nám neodhalilo žádný vážný problém, přistoupili k chirurgickému odstranění urolitů. Zákrok jsme provedli za pomocí inhalační anestezie, která je pro pacienta šetrnější a můžeme si lépe regulovat hloubku anestezie a pohotověji řešit možné komplikace. Provedený zákrok zvládla na výbornou, ve večerních hodinách byla propuštěna do domácího ošetřování. Urolit byl zaslán na rozbor a byl identifikován jako struvit. 

Komentář: Struvit je popisován jako jeden z nejčastějších typů urolitů u psů. Téměř vždy se tvoří sekundárně vplyvem bakteriální infekce. Příležitostně se mohou tvořit bez přítomnosti infekce a může tomu tak být díky tvorbě vysoce koncentrované moči. Naopak u koček se struvitové urolity tvoří skoro vždy bez přítomnosti infekce. Urolity se zevně nemusí projevit, ale obvykle způsobují zánět dolních cest močových, spojených s nucením na močení, močením po kapkách a krví v moči.

Zpracovala MVDr. Martina Roučková